Skip to content

949 Canoe LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Apr 9, 2003

Property Information

Block44.66
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,922
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
26%
Improvement Value:$197,100
74%
Total Assessment$264,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,575+1.0%
2024$6,511+5.9%
2023$6,149-0.1%
2022$6,157+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 11421, Page 1373

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 11045, Page 1543