Skip to content

920 Painter LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Price
$69,000
Last Sale Date
Oct 19, 1984

Property Information

Block44.66
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,424
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
34%
Improvement Value:$119,600
66%
Total Assessment$181,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,499+1.0%
2024$4,456+5.9%
2023$4,207-0.1%
2022$4,213+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4249, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1973