Skip to content

941 Canoe LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block44.66
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,667
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
26%
Improvement Value:$179,100
74%
Total Assessment$241,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,994+1.0%
2024$5,936+5.9%
2023$5,605-0.1%
2022$5,613+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$362,000
Sq Ft1,667DeedBook 18379, Page 491Recorded3/23/2021

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 13399, Page 1922

Property Sale

Sale
$253,765
DeedBook 11421, Page 1353

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 11045, Page 1543