Skip to content

503 Outrigger LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$133,190
Last Sale Date
May 23, 1997

Property Information

Block44.68
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,884
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
25%
Improvement Value:$181,000
75%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,024+1.0%
2024$5,966+5.9%
2023$5,633-0.1%
2022$5,640+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$133,190
DeedBook 5494, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5383, Page 337

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5219, Page 552