Skip to content

523 Outrigger LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$311,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block44.68
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,156
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
36%
Improvement Value:$111,000
64%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,286+1.0%
2024$4,244+5.9%
2023$4,008-0.1%
2022$4,013+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$311,000
Sq Ft1,156DeedBook 19125, Page 1483Recorded8/8/2022

Property Sale

Sale
$148,500
DeedBook 10885, Page 1209

Property Built

Built

Year Built: 1978