Skip to content

532 Pirate LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block44.68
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,887
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
21%
Improvement Value:$228,700
79%
Total Assessment$290,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,208+1.0%
2024$7,138+5.9%
2023$6,741-0.1%
2022$6,749+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 16736, Page 1857Recorded5/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5366, Page 643