Skip to content

488 Pirate LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block44.68
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,718
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
26%
Improvement Value:$176,100
74%
Total Assessment$237,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,902+1.0%
2024$5,845+5.9%
2023$5,519-0.1%
2022$5,527+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft1,718DeedBook 17430, Page 1385Recorded4/4/2019

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 10664, Page 1008

Property Sale

Sale
$143,900
DeedBook 5566, Page 596

Property Sale

Sale
$134,937
DeedBook 5411, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1996