Skip to content

468 Pirate LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2001

Property Information

Block44.68
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,040
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
24%
Improvement Value:$207,100
76%
Total Assessment$272,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,764+1.0%
2024$6,698+5.9%
2023$6,325+3.3%
2022$6,122+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 5472, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 5058, Page 318