Skip to content

468 Outrigger LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block44.69
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,464
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
34%
Improvement Value:$127,900
66%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,807+1.0%
2024$4,761+5.9%
2023$4,495-0.1%
2022$4,501+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$252,500

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 18077, Page 1380Recorded9/29/2020

Property Sale

Sale
$192,500

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 16818, Page 1459Recorded7/31/2017

Property Sale

Sale
$28,874
DeedBook 5427, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1975