Skip to content

487 Coral LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block44.69
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,848
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
25%
Improvement Value:$188,000
75%
Total Assessment$249,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,198+1.0%
2024$6,138+13.8%
2023$5,394-0.1%
2022$5,401+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,848DeedBook 19830, Page 32Recorded10/28/2024

Property Sale

Sale
$330,500
Sq Ft1,848DeedBook 17866, Page 1896Recorded4/24/2020

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,848DeedBook 17587, Page 48Recorded8/28/2019

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 15483, Page 905

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5533, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5418, Page 831

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook 4562, Page 736