Skip to content

539 Lighthouse DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Feb 8, 2002

Property Information

Block44.70
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,380
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
24%
Improvement Value:$185,600
76%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,083+1.0%
2024$6,025+5.9%
2023$5,689-0.1%
2022$5,696+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 10728, Page 1257

Property Built

Built

Year Built: 1973