Skip to content

492 Coral LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 21, 2025

Property Information

Block44.70
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,168
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,600
23%
Improvement Value:$206,200
77%
Total Assessment$267,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,399+1.0%
2024$6,335+6.1%
2023$5,968-0.1%
2022$5,976+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,168DeedBook 20024, Page 518Recorded5/28/2025

Property Sale

Sale
$156,725
DeedBook 5550, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$32,900
DeedBook 5510, Page 765