Skip to content

468 Coral LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block44.70
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,256
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
22%
Improvement Value:$235,500
78%
Total Assessment$302,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,499+1.0%
2024$7,426+5.9%
2023$7,012-0.1%
2022$7,022+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft2,256DeedBook 16355, Page 1486Recorded4/4/2016

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 14411, Page 1567

Property Sale

Sale
$276,400
DeedBook 11247, Page 1802

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 10971, Page 1419