Skip to content

772 Buccaneer LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Dec 19, 2001

Property Information

Block44.75
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,470
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
26%
Improvement Value:$182,300
74%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,113+1.0%
2024$6,054+5.9%
2023$5,717-0.6%
2022$5,750+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 10679, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 5290, Page 667