Skip to content

573 Shark LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1978
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$245,500
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block44.75
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,622
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
31%
Improvement Value:$138,400
69%
Total Assessment$199,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,711+1.0%
2024$4,663+6.2%
2023$4,389-0.1%
2022$4,395-4.0%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-001111-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$245,500
Sq Ft1,622DeedBook 17536, Page 1406Recorded7/16/2019

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 10027, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1978