Skip to content

583 Shark LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$161,280
Last Sale Date
Jan 4, 2002

Property Information

Block44.75
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,764
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,700
28%
Improvement Value:$161,200
72%
Total Assessment$222,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,535+1.0%
2024$5,481+5.9%
2023$5,176-0.1%
2022$5,182+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$161,280
DeedBook 10685, Page 975

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 10541, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 2001