Skip to content

590 Lighthouse DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1974

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 8, 2016

Property Information

Block44.76
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
29%
Improvement Value:$136,900
71%
Total Assessment$192,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,787+1.0%
2024$4,741+5.9%
2023$4,477-0.1%
2022$4,483+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 16456, Page 536Recorded7/22/2016

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 15703, Page 693Recorded12/9/2013

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5220, Page 178

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 4699, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1974