Skip to content

716 Buccaneer LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Jun 28, 2001

Property Information

Block44.76
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,231
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
22%
Improvement Value:$235,900
78%
Total Assessment$303,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,538+1.0%
2024$7,466+5.9%
2023$7,050-0.1%
2022$7,059+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 10451, Page 1100

Property Sale

Sale
$172,414
DeedBook 5594, Page 329

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5452, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1997