Skip to content

596 Pirate LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$124,463
Last Sale Date
Oct 17, 1997

Property Information

Block44.77
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,452
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
31%
Improvement Value:$146,500
69%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,269+1.0%
2024$5,218+5.9%
2023$4,927-0.1%
2022$4,934+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$124,463
DeedBook 5515, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5408, Page 158