Skip to content

588 Pirate LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$127,350
Last Sale Date
Mar 17, 1995

Property Information

Block44.77
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
25%
Improvement Value:$183,700
75%
Total Assessment$245,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,851+1.0%
2024$5,792+6.2%
2023$5,455-4.5%
2022$5,713+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$127,350
DeedBook 5252, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4662, Page 221