Skip to content

674 Buccaneer LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block44.78
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,702
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,200
27%
Improvement Value:$176,900
73%
Total Assessment$241,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,987+1.0%
2024$5,929+5.9%
2023$5,598-0.1%
2022$5,606+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,702DeedBook 16200, Page 200Recorded9/28/2015

Property Sale

Sale
$155,979
DeedBook 5507, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1997