Skip to content

224 Cutter LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$290,500
Last Sale Date
Jan 13, 2017

Property Information

Block44.78
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,881
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
24%
Improvement Value:$202,800
76%
Total Assessment$268,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,657+1.0%
2024$6,593+5.9%
2023$6,225-0.1%
2022$6,233+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$290,500

From:

To:

Sq Ft1,881DeedBook 16634, Page 72Recorded1/18/2017

Property Sale

Sale
$312,500
DeedBook 14448, Page 1148

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$42,700
DeedBook 10113, Page 762