Skip to content

269 Academy LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2006

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block44.79
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,222
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
20%
Improvement Value:$246,800
80%
Total Assessment$309,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,685+1.0%
2024$7,611+5.9%
2023$7,187-0.1%
2022$7,196+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,222DeedBook 16801, Page 912Recorded7/14/2017

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

Sq Ft2,222DeedBook 16395, Page 1600Recorded5/18/2016

Property Sale

Sale
$420,900
DeedBook 13218, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 12397, Page 1281