Skip to content

277 Academy LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 30, 2003

Property Information

Block44.79
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,599
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
21%
Improvement Value:$242,800
79%
Total Assessment$307,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,630+1.0%
2024$7,557+5.9%
2023$7,136-0.1%
2022$7,145+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 11534, Page 312

Property Sale

Sale
$127,480
DeedBook 5249, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook 5206, Page 684