Skip to content

409 Atlantis AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 19, 2012

Property Information

Block44.79
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,364
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
22%
Improvement Value:$247,700
78%
Total Assessment$315,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,841+1.0%
2024$7,766+5.9%
2023$7,333-0.1%
2022$7,342+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 15404, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5284, Page 390