Skip to content

413 Atlantis AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 21, 2020

Property Information

Block44.79
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,406
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
24%
Improvement Value:$197,300
76%
Total Assessment$261,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,483+1.0%
2024$6,420+5.7%
2023$6,077+6.2%
2022$5,722+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,406DeedBook 18122, Page 1543Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 13772, Page 908

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 11161, Page 1516

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$19,900
DeedBook 5337, Page 514