Skip to content

640 Cutter LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 29, 2016

Property Information

Block44.81
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,800
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,200
36%
Improvement Value:$132,300
64%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,103+1.0%
2024$5,053+6.9%
2023$4,728-0.1%
2022$4,734+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 16527, Page 842Recorded9/30/2016

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10100, Page 1696

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5646, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1976