Skip to content

346 Atlantis AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$489,900
Last Sale Date
Mar 15, 2006

Property Information

Block44.81
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,226
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
22%
Improvement Value:$235,000
78%
Total Assessment$300,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,466+1.0%
2024$7,394+5.9%
2023$6,982-0.1%
2022$6,991+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$489,900
DeedBook 13112, Page 1707

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5731, Page 771

Property Sale

Sale
$166,711
DeedBook 5407, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5210, Page 869