Skip to content

237 Middie LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block44.82
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,603
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
22%
Improvement Value:$222,000
78%
Total Assessment$283,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,042+1.0%
2024$6,974+5.9%
2023$6,585-0.1%
2022$6,594+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft2,603DeedBook 18406, Page 904Recorded4/7/2021

Property Sale

Sale
$306,000

From:

To:

Sq Ft2,603DeedBook 17190, Page 642Recorded7/27/2018

Property Sale

Sale
$296,000
DeedBook 15309, Page 518

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14492, Page 1222

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 5357, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1996