Skip to content

224 Navy LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2008

Property Information

Block44.82
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,792
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
27%
Improvement Value:$174,300
73%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,929+1.0%
2024$5,872+5.9%
2023$5,545-0.1%
2022$5,552+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5669, Page 992

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 5332, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 5080, Page 898