Skip to content

252 Academy LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jan 30, 2009

Property Information

Block44.82
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,226
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
24%
Improvement Value:$206,700
76%
Total Assessment$273,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,784+1.0%
2024$6,718+5.9%
2023$6,344-0.1%
2022$6,352+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 14360, Page 104

Property Sale

Sale
$155,270
DeedBook 5403, Page 808

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5263, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1995