Skip to content

212 Academy LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 8, 2024

Property Information

Block44.83
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
36%
Improvement Value:$113,100
64%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,293+1.0%
2024$4,252+5.9%
2023$4,015-0.1%
2022$4,020+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,152DeedBook 19744, Page 1821Recorded7/25/2024

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 12962, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1977