Skip to content

1050 Buccaneer LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block44.83
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,758
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
32%
Improvement Value:$128,500
68%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,648+2.1%
2024$4,554+5.9%
2023$4,300-0.1%
2022$4,306+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,758DeedBook 19519, Page 390Recorded10/24/2023

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,758DeedBook 15844, Page 235Recorded7/9/2014

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,758DeedBook 15674, Page 1579Recorded10/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 1975