Skip to content

1054 Buccaneer LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 22, 2009

Property Information

Block44.83
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,061
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,300
22%
Improvement Value:$227,700
78%
Total Assessment$291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,226+1.0%
2024$7,156+5.9%
2023$6,757-0.1%
2022$6,766+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14374, Page 1122

Property Sale

Sale
$165,930
DeedBook 5516, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1997