Skip to content

1066 Buccaneer LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block44.83
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,008
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
25%
Improvement Value:$183,500
75%
Total Assessment$245,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,086+1.0%
2024$6,027+5.9%
2023$5,691-0.1%
2022$5,699+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,008DeedBook 16556, Page 1566Recorded10/31/2016

Property Sale

Sale
$179,199
DeedBook 15102, Page 235

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5346, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5322, Page 203