Skip to content

244 Middie LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$174,900
Last Sale Date
Oct 15, 1998

Property Information

Block44.83
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,219
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
22%
Improvement Value:$213,600
78%
Total Assessment$275,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,833+1.0%
2024$6,767+5.9%
2023$6,390-0.1%
2022$6,398+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 5626, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1998