Skip to content

205 Academy LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$183,500
Last Sale Date
Dec 4, 2001

Property Information

Block44.84
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,367
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
22%
Improvement Value:$224,300
78%
Total Assessment$285,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,849+1.0%
2024$6,780+2.1%
2023$6,639-0.1%
2022$6,647+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook 10720, Page 1564

Property Sale

Sale
$161,300
DeedBook 5509, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 5388, Page 816