Skip to content

480 Lighthouse DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 18, 2013

Property Information

Block44.84
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,478
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
26%
Improvement Value:$153,800
74%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,194+1.0%
2024$5,144+5.9%
2023$4,858-0.1%
2022$4,864+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 15615, Page 1083Recorded8/16/2013

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 14064, Page 221

Property Sale

Sale
$127,475
DeedBook 5545, Page 980

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 5497, Page 439