Skip to content

468 Lighthouse DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2007

Property Information

Block44.84
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,836
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,700
25%
Improvement Value:$175,500
75%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,815+1.0%
2024$5,759+5.9%
2023$5,438-0.1%
2022$5,445+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 11814, Page 1353

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 5751, Page 322

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5631, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$15,500
DeedBook 4733, Page 668