Skip to content

209 Academy LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$277,500
Last Sale Date
Jul 30, 2018

Property Information

Block44.84
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,970
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
26%
Improvement Value:$174,800
74%
Total Assessment$236,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,870+1.0%
2024$5,813+5.9%
2023$5,489-0.1%
2022$5,496+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$277,500

From:

To:

Sq Ft1,970DeedBook 17219, Page 86Recorded8/24/2018

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 5408, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1996