Skip to content

1020 Beach LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2024

Property Information

Block44.85
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,886
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
28%
Improvement Value:$157,300
72%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,435+1.0%
2024$5,383+5.9%
2023$5,083-0.1%
2022$5,089+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 11683, Page 63

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 5648, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1977