Skip to content

1013 Buccaneer LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Sep 16, 2011

Property Information

Block44.85
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,026
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
25%
Improvement Value:$188,600
75%
Total Assessment$251,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,992+1.0%
2024$5,932+6.2%
2023$5,588-0.1%
2022$5,595+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 14980, Page 749

Property Sale

Sale
$348,000
DeedBook 12786, Page 959

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5567, Page 785

Property Sale

Sale
$120,800
DeedBook 5278, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1995