Skip to content

1017 Beach LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
May 9, 2017

Property Information

Block44.86
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,365
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
18%
Improvement Value:$272,300
82%
Total Assessment$333,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,291+1.0%
2024$8,211+10.0%
2023$7,468-0.1%
2022$7,477+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$332,000

From:

To:

Sq Ft2,365DeedBook 16748, Page 1Recorded5/25/2017

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 11879, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 11262, Page 1938