Skip to content

1001 Beach LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$131,660
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block44.86
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,571
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
28%
Improvement Value:$159,500
72%
Total Assessment$221,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,500+1.0%
2024$5,447+5.9%
2023$5,143-0.1%
2022$5,150+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$131,660
DeedBook 10048, Page 1726

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5758, Page 795

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4552, Page 703