Skip to content

1022 Treasure AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$364,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block44.86
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,482
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
25%
Improvement Value:$180,900
75%
Total Assessment$242,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,021+1.0%
2024$5,963+10.8%
2023$5,381-0.1%
2022$5,388+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$364,000
Sq Ft1,482DeedBook 18893, Page 1969Recorded2/3/2022

Property Sale

Sale
$152,900
DeedBook 5533, Page 341

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 5497, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1997