Skip to content

1007 Treasure AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block44.87
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,296
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
35%
Improvement Value:$115,800
65%
Total Assessment$178,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,172+1.0%
2024$4,129-0.1%
2023$4,135-0.1%
2022$4,139+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,296DeedBook 19775, Page 927Recorded8/28/2024

Property Sale

Sale
$265,500

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 18013, Page 1883Recorded8/18/2020

Property Sale

Sale
$164,500

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 16276, Page 1363Recorded12/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1976