Skip to content

424 Lighthouse DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2025

Property Information

Block44.87
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,521
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
27%
Improvement Value:$164,600
73%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,622+1.0%
2024$5,567+5.9%
2023$5,257-0.1%
2022$5,264+1.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 10004, Page 1623

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 5044, Page 211