Skip to content

1039 Treasure AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$177,775
Last Sale Date
Apr 20, 2000

Property Information

Block44.87
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,373
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
24%
Improvement Value:$215,100
76%
Total Assessment$281,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,735+1.0%
2024$6,667+2.1%
2023$6,532-0.1%
2022$6,540+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$177,775
DeedBook 10098, Page 1387

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 5715, Page 212

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5451, Page 287