Skip to content

1023 Treasure AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 17, 2002

Property Information

Block44.87
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,716
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
25%
Improvement Value:$187,700
75%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,208+1.0%
2024$6,148+5.9%
2023$5,805-0.1%
2022$5,813+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 11202, Page 1147

Property Sale

Sale
$28,900
DeedBook 5449, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1997