Skip to content

1010 Vessel LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2025

Property Information

Block44.88
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,763
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
26%
Improvement Value:$176,600
74%
Total Assessment$238,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,674+1.0%
2024$5,617+6.2%
2023$5,290-0.1%
2022$5,297+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 11378, Page 1777

Property Sale

Sale
$125,900
DeedBook 5531, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 5395, Page 899